Naša minulosť, budúcnosť a vzťahy

Autor: Petra Zikmundová | 30.3.2020 o 8:52 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  332x

Dnes sa prebúdzam do upršaného rána. Vonku už je cítiť príchod zimy, otváram okno a dovnútra sa mi rýchlo dostáva veľmi svieži vzduch. Robím si šípkový čaj, ktorý len tak mimochodom má pre môj organizmus mnoho pozitívnych účinkov,

Ako minulosť ovplyvňuje našu budúcnosť vo vzťahoch

Dnes sa prebúdzam do upršaného rána. Vonku už je cítiť príchod zimy, otváram okno a dovnútra sa mi rýchlo dostáva veľmi svieži vzduch. Robím si šípkový čaj, ktorý len tak mimochodom má pre môj organizmus mnoho  pozitívnych účinkov, okrem iného posilňuje imunitu a zlepšuje duševnú vitalitu. Otváram počítač a zamýšľam sa nad tým, ako tento príspevok začať. Už dlhšie totiž v sebe skúmam, aký vplyv mali na mňa zážitky z mojich minulých vzťahov. 

Rozhodne si myslím, že je pre mňa prospešné učiť a vyvíjať sa vo vzťahoch a následne na základe svojich skúseností formovať plnohodnotnejšie vzťahy v budúcnosti. Vnímam to tak, že človek sa učí celý život, vo vzťahoch pracujeme napríklad na svojich komunikačných schopnostiach. Je dôležité vedieť dať najavo to, čo potrebujeme, chceme a cítime a zároveň to, čo pre nás prijateľné nie je.  Tiež sa nám menia a vyvíjajú predstavy o partnerovi alebo partnerke vďaka tomu, že v realite zažívame aké to je byť s niekým, kto má určité charakterové vlastnosti a naopak aké to je, keď určité vlastnosti chýbajú.

Verím a zároveň aj skúsenosť mi hovorí, že každý vzťah a každý jeden zážitok, či už pozitívny alebo negatívny (hranica medzi oboma je veľmi subjektívna) nás môže niečo naučiť a posunúť v budúcnosti ďalej.

Prečo sa ale niekedy cítime, že sa chyby vo vzťahoch opakujú, stále stretávame toho “nepravého”, prípadne si nevieme nájsť niekoho, kto nám “pasuje” a s kým nám to dlhšie vydrží?

Toto sú 3 hlavné oblasti do ktorých odporúčam nazrieť:Odpustenie

Odpustenie zo srdca robí zázraky. Niekedy máme schopnosť odpustiť okamžite, ale väčšinou je odpustenie dlhší proces. Na to aby sme úplne odpustili potrebujeme čas a viacero príležitostí, kedy vedome odpustíme človeku, sebe, alebo celej situácii. Časom si totiž môžeme uvedomiť ďalšie a ďalšie situácie, kedy sme sa cítili nepríjemne alebo kedy nám bolo ukrivdené, ďalšie situácie, ktoré potrebujeme spracovať. A keď sa nám naozaj podarí odpustiť, opadne z nás ťažoba, ktorú so sebou nosíme a zrazu sa nám rozšíri obzor o horizont, ktorý sme doteraz nevideli. A v novom horizonte na nás už môže čakať niekto nový.

Iný náhľad

Často sa stretávam s tým, že ľudia nevidia svoj minulý vzťah z viacerých strán. Stáva sa, že sa na vzťah pozeráme len jedným uhlom pohľadu a práve vtedy nám veľa vecí, z ktorých by sme sa mohli naučiť niečo pre svoju budúcnosť, uniká. A jedna z vecí, na ktorú nám tento život slúži je učenie sa, takže ak sa nechcete znovu učiť to isté v ďalšom vzťahu, je dobré sa zamyslieť aj nad touto možnosťou. Čo nám naši partneri zrkadlia, a čo nás naše minulé vzťahy mali naučiť? Nájdime si ten čas pre seba, skúsme sa zamyslieť a nájsť odpovede .

Vnútorná zmena

Častokrát chceme od druhého, čo v skutočnosti ani my nemáme.  A áno, niekedy to môže fungovať v takzvanom obojstranne závislom vzťahu.  Doba obojstranne závislých vzťahov pomaly ale isto odchádza, preto na tento starý model fungovania už nevieme nadviazať. Ľudia dnes hľadajú vnútorné porozumenie, pokoj a harmóniu. A preto robíme túto prácu, aby sme vám pomohli byť najlepší aký viete byť. Nájsť potom partnera, ktorý vám sadne je iba otázka času.

V podstate celý život sa učíme a rozvíjame, takže vnútorný rozvoj nie je krátkodobá záležitosť.  Možno môžete mať pocit, že popracujem na sebe a keď konečne stretnem partnera, tak je to hotovo. Z krátkodobého hľadiska to môže fungovať, ale asi vám nemusím hovoriť, že aj vzťah sa vyvíja a keď sa s ním budete vyvíjať aj vy, šanca na úspech je oveľa vyššia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.


Už ste čítali?